2010 m. birželio 24 d., ketvirtadienis

Aviena su ant žarijų troškintomis daržovėmis

Atostogos Juodkrantėje tai sulėtėjęs gyvenimo ritmas. Tai aktyvus poilsis. Tai jūra, kopos, saulė ir smėlis. Tai marios, jachtos, žvejai ir krantinė. Tai pasaulio futbolo čempionatas. Tai kulinarinė kelionė, atrandant naujus skonius ir kvapus ant laužo ar kepsninėje, gaminant atrodo įprastus patiekalus: triušieną, kiaulienos sprandinę, plovą ar avieną. Ant marių kranto.

Šį kartą, ištaikius ramesnį lietaus tarpsnį, kepėme avieną.

Avienos nugarinė su kauliuku. Avieną marinavome keturias dienas: kalendra, mėtos, pipirai, druska, česnakas, kadagio uogos, ir dar neįvardintos prieskoninės labai kvapnios žolės iš mamos daržo. Skamba abstrakčiai, bet labai skaniai.

Grotelės mėsos su kauliukių neatlaikė, tad teko verti ant iešmų.

Garnyrui troškinome daržoves: svogūnai, paprika, cukinija, baklažanas, pomidoras, morka, pagardinti druska, pipirais, česnaku, Provanso žolelėmis ir alyvuogių aliejumi. Daržoves suvyniojome į aliuminio foliją (du sluoksnius) ir dėjome tiesiai ant žarijų.

Kas mėgsta, valgė dar ir svogūnų laiškus su grietine, svieste kepintą vakarykštę bulvių košę.

2010 m. birželio 20 d., sekmadienis

Aukštaitiškas dažinys arba dideli blynai su bulvių koše ir spirgučiais


Kai sugalvojau aprašyti vaikystės tradicinius savaitgalio pusryčius, sumąsčiau susirasti kažką panašaus interneto platybėse. Radau labai įdomų ir išsamų straipsnį apie blynus, blynelius ir sklindžius, tad čia nesiplėsiu, kuo skiriasi blynai, blyneliai, lietiniai, sklindžiai ir pan.
Sekmadienis, Kernavė, birželio 13-oji, sesės gimtadienio rytas. Puiki proga kažkam neįprastam. Kažkam netradiciniam. Kažkam labai senai patirtam ir (iš tiesų) labai tradiciniam. O tai būdavo taip vadinamas dažinys. Dideli miltiniai blynai ir bulvių košė su spirgučiais.
Reikia turėti didelę kaitlentę, nes visi patiekalai arba patiekalo sudėtinės dalys turi gamintis vienu metu. Maža to, kad rankos turi dirbti pagreitintu ritmu, smegenys planuoti visą procesą, akys matyti, kam jau laikas, kam nelabai, reikia nusiteikti intensyviam darbui, dar intensyvesniems kvapams (spirgai!!!!), ir užplūstantiems vaikystės prisiminimams.
Kai kartu su sese eidavome į luna parką Vingio parke, ar pasisupti sunkiai, lėtai ir ilgai įsisiūbuojantiems laiveliams Sereikiškių parke. Arba kai žiūrėdavome kino filmus (kokius du ar tris iš eilės) viename iš daugelio Vilniaus kino teatrų. Kai skaitydavome knygas nuo ryto iki vakaro ir džiaugdavomės, kai mama pakviesdavo pusryčių, pietų ar vakarienės.
Tada sekmadienio pusryčiai būdavo aukštaitiškas (tėčio gimtinės) dažinys, t.y. dideli kvietiniai miltiniai blynai su dažiniu - bulvių koše su spirgais.
Jei gerai pamenu, tai spirgai vaikystėje būdavo iš kaimiškų rūkytų lašinių, kaimiškų ašaras išspaudžiančių svogūnų. Pamenu, sesė imdavo tik spirgius, o man reikėdavo ir "skystymėlio" (a la taukai). Taigi, vaikystės klasika:

Dideli kvietiniai miltiniai blynai su bulvių koše su spirgais

Blynų tešlai imu šiuos produktus: kiaušiniai, miltai (ekstra), pienas, druska pagal skonį
Jei mūsų mažai, imu vieną kiaušinį, jei daugiau - du ir daugiau. Vietoj pieno imu kartais gazuotą mineralinį vandenį, tada nelieka guziukų ir tešla būna vientisa. Jei naudoju pieną, tai paprastai nereikia riebalų keptuvei, nes pienas jau savaime yra nelabai liesas.

Spirgams imu naminius rūkytus lašinius, perku karšto arba šalto rūkymo šoninę. Supjaustau smulkiais kubeliais ir kaitinu keptuvėje. Įpusėjus procesui, t.y. kai spirgučiai tampa auksinės spalvos, sudedu smulkiai pjaustytus svogūnus ir skrudinu, kol viskas gražiai paruduoja. Šį kartą pavyko pasiekti kone tobulą rezultatą - spirgiai dar nesusvilo, bet jau buvo tamsiai rudos spalvos ir labai traškūs.

Bulvių košę galima virti iš bulvių, iš bulvių dirbsnių ir įvairių mišinių - kaip širdis, laikas ir kišenė leidžia. Yra buvę, kad košę sumeistrauju per 10 minučių iš Knorr bulvinių dirbsnių, nors labiau vertinu naminių bulvių košę. 

Dažinį vagome keliais variantais. Pirmasis, kai blyną suvyniojame į rulonėlį, susmulkiname kąsneliais ir dažome į košę, pagardintą spirgučiais su svogūnais:


Antras variantas, kai tiesiame blyną, ant jo dedame bulvių košę, spirgučių ir svogūnų mišinį, viską suvyniojame į rulonėlį, imame į ranką ir valgome:

Pirmuoju variantu galima suvalgyti mažiau košės, bet daugiau blynų. Antrasis variantas labai sotus. Du blynai ir jau viskas. Sotumas iki vakaro garantuotas.

Prisimenu tetos gamintą dažinį kaime ant Šventosios upės kranto. Kaime buvo krosnis, kurioje blynai ilgai išlikdavo šilti ir įgaudavo mieste nepakartojamą skonį ir kvapą. Nerealu, kaip iš nieko gali gimti sotūs, maistingi ir netgi labai riebūs, nesveiki ir pilni cholesterolio pusryčiai. Arba galima formuluoti taip, kad nerealu, kaip tradicijos perduodamos iš kartos į kartą, o toks dažinys, papūtus visokiems viduržemio jūros dietos vėjams, gali išnykti be pėdsakų. Būtų gaila. Bent jau man.
Bet kol esame mudvi su sese, dažinys bus. Retai, sekmadieniais, gimtadienio proga, bet bus. Bent jau prisiminimuose. Geriau, kad realybėje. Ir iš tikrų, naminių kaimiškų lašinių, bulvių ir svogūnų.

2010 m. birželio 6 d., sekmadienis

Aštri triušiena raudonojo vyno padaže

Pažiūrėjau į savo blogo įrašus ir supratau, kad turėjau paklaikusį, skubantį, keistą mėnesį, kur sutilpo vienas kitą vejantys darbai darbeliai, planuotos ir neplanuotos atostogos, apimančios geografiją nuo Norvegijos fjiordų iki Madrido kepinančio miesto karščio ir kondicionuojamų Prado muziejaus lobynų. Bet šiandien ne apie tai, o apie paprastus pietus. Ir netgi ne tėvo dienos proga, nors ir ją prisiminėme. Kiekvienas mūsų savaip.
Prisiskaičiau daug arba keletą triušienos receptų interneto galybėse. Lietuvių, anglų kalbomis. Iki vokiečių jau nebėjau, nes būčiau pasimetusi šioje gausybėje. Pasirinkau improvizcaciją duota - triušienos - tema. Ar verta paminėti, kad triušį sekmadienį Vilniuje supermarkete nusipirkti pakankamai nelengva. Na, patiekalo užsakovo užsispyrimo dėka, triušio skerdenėlė buvo rasta Minsko IKI savitarnos lentynoje, nes nepagelbėjo nei Rimi, nei Maxima. Bet šįsyk trečias kartas nemelavo :).

Aštri triušiena raudonojo vyno padaže

apie 1,5 kg triušio, supjaustyto į 6-8 gabaliukus
miltų, pavoliojimui
sviesto ir alyvuogių aliejaus kepimui
sauso raudono vyno (naudojau 300 ml)
0,5 l vištienos sultinio
2 morkos
1 didelis raudonas svogūnas
1 aštri paprika
4 česnako skiltelės
rozmarinai
šalavijai
juodi pipirai grūdeliais
druska
mairūnas
raudonėlis
malti baltieji ir spalvotieji pipirai
lauro lapai
3 didelės bulvės


Supjaustytą triušį pamirkiau šaltame vandenyje, paskui nusausinau, pavoliojau miltuose ir apkepiau sviesto ir alyvuogių aliejaus mišinyje. Apkeptą sudėjau į puodą, užpyliau sultiniu ir raudonuoju vynu, subėriau prieskonius. Pjaustytas morkas, į 8 dalis supjaustytą raudonąjį svogūną, stambiai smultintą česnaką ir raudonąjį pipirą pakepinau ir sudėjau prie triušio. Ant viršaus sudėjau bulves, užviriau ir viską valandą troškinau orkaitėje (200 laipsnių).
Valgyti man skaniau su padažu, tada triušiena ne tik minkšta, bet ir nebe sausa.