2010 m. birželio 20 d., sekmadienis

Aukštaitiškas dažinys arba dideli blynai su bulvių koše ir spirgučiais


Kai sugalvojau aprašyti vaikystės tradicinius savaitgalio pusryčius, sumąsčiau susirasti kažką panašaus interneto platybėse. Radau labai įdomų ir išsamų straipsnį apie blynus, blynelius ir sklindžius, tad čia nesiplėsiu, kuo skiriasi blynai, blyneliai, lietiniai, sklindžiai ir pan.
Sekmadienis, Kernavė, birželio 13-oji, sesės gimtadienio rytas. Puiki proga kažkam neįprastam. Kažkam netradiciniam. Kažkam labai senai patirtam ir (iš tiesų) labai tradiciniam. O tai būdavo taip vadinamas dažinys. Dideli miltiniai blynai ir bulvių košė su spirgučiais.
Reikia turėti didelę kaitlentę, nes visi patiekalai arba patiekalo sudėtinės dalys turi gamintis vienu metu. Maža to, kad rankos turi dirbti pagreitintu ritmu, smegenys planuoti visą procesą, akys matyti, kam jau laikas, kam nelabai, reikia nusiteikti intensyviam darbui, dar intensyvesniems kvapams (spirgai!!!!), ir užplūstantiems vaikystės prisiminimams.
Kai kartu su sese eidavome į luna parką Vingio parke, ar pasisupti sunkiai, lėtai ir ilgai įsisiūbuojantiems laiveliams Sereikiškių parke. Arba kai žiūrėdavome kino filmus (kokius du ar tris iš eilės) viename iš daugelio Vilniaus kino teatrų. Kai skaitydavome knygas nuo ryto iki vakaro ir džiaugdavomės, kai mama pakviesdavo pusryčių, pietų ar vakarienės.
Tada sekmadienio pusryčiai būdavo aukštaitiškas (tėčio gimtinės) dažinys, t.y. dideli kvietiniai miltiniai blynai su dažiniu - bulvių koše su spirgais.
Jei gerai pamenu, tai spirgai vaikystėje būdavo iš kaimiškų rūkytų lašinių, kaimiškų ašaras išspaudžiančių svogūnų. Pamenu, sesė imdavo tik spirgius, o man reikėdavo ir "skystymėlio" (a la taukai). Taigi, vaikystės klasika:

Dideli kvietiniai miltiniai blynai su bulvių koše su spirgais

Blynų tešlai imu šiuos produktus: kiaušiniai, miltai (ekstra), pienas, druska pagal skonį
Jei mūsų mažai, imu vieną kiaušinį, jei daugiau - du ir daugiau. Vietoj pieno imu kartais gazuotą mineralinį vandenį, tada nelieka guziukų ir tešla būna vientisa. Jei naudoju pieną, tai paprastai nereikia riebalų keptuvei, nes pienas jau savaime yra nelabai liesas.

Spirgams imu naminius rūkytus lašinius, perku karšto arba šalto rūkymo šoninę. Supjaustau smulkiais kubeliais ir kaitinu keptuvėje. Įpusėjus procesui, t.y. kai spirgučiai tampa auksinės spalvos, sudedu smulkiai pjaustytus svogūnus ir skrudinu, kol viskas gražiai paruduoja. Šį kartą pavyko pasiekti kone tobulą rezultatą - spirgiai dar nesusvilo, bet jau buvo tamsiai rudos spalvos ir labai traškūs.

Bulvių košę galima virti iš bulvių, iš bulvių dirbsnių ir įvairių mišinių - kaip širdis, laikas ir kišenė leidžia. Yra buvę, kad košę sumeistrauju per 10 minučių iš Knorr bulvinių dirbsnių, nors labiau vertinu naminių bulvių košę. 

Dažinį vagome keliais variantais. Pirmasis, kai blyną suvyniojame į rulonėlį, susmulkiname kąsneliais ir dažome į košę, pagardintą spirgučiais su svogūnais:


Antras variantas, kai tiesiame blyną, ant jo dedame bulvių košę, spirgučių ir svogūnų mišinį, viską suvyniojame į rulonėlį, imame į ranką ir valgome:

Pirmuoju variantu galima suvalgyti mažiau košės, bet daugiau blynų. Antrasis variantas labai sotus. Du blynai ir jau viskas. Sotumas iki vakaro garantuotas.

Prisimenu tetos gamintą dažinį kaime ant Šventosios upės kranto. Kaime buvo krosnis, kurioje blynai ilgai išlikdavo šilti ir įgaudavo mieste nepakartojamą skonį ir kvapą. Nerealu, kaip iš nieko gali gimti sotūs, maistingi ir netgi labai riebūs, nesveiki ir pilni cholesterolio pusryčiai. Arba galima formuluoti taip, kad nerealu, kaip tradicijos perduodamos iš kartos į kartą, o toks dažinys, papūtus visokiems viduržemio jūros dietos vėjams, gali išnykti be pėdsakų. Būtų gaila. Bent jau man.
Bet kol esame mudvi su sese, dažinys bus. Retai, sekmadieniais, gimtadienio proga, bet bus. Bent jau prisiminimuose. Geriau, kad realybėje. Ir iš tikrų, naminių kaimiškų lašinių, bulvių ir svogūnų.

5 komentarai:

  1. o pas mane kaime močiutė (taip pat Aukštaitijoj) tokius alia lietinius blynus kepa dar į tešlą įtarkuodama kelias žalias bulves, tada jie iškepa storesni. be to, keptuvę visad tepa ant šakutės "pamautais" lašinukais, kuriuos pamirkdo aliejuje. o padažą gamina beveik identiškai (apie tokį su bulvių koše aš išgirdau pirmąsyk), tik bebaigiant kept įdeda kelis šaukštus grietinės. žinoma, nuo vietovių ir skiriasi tradicijos, papročiai, kultūra, maistas..
    gera prisimint tuos laikus, kurių kiti, deja, bet nebepajus. autentika :)
    beje, kaip tik šįryt močiutė tokius blynus su spirgučiais iškepė savo anūkams ;)

    AtsakytiPanaikinti
  2. Mano žmona ir dabar kepant lietinius naudoja "pamautais" lašinukais tik nedažo aliejuje. O didelių blynų su tokių bulvių košės dažinių neteko valgyti bet manau turėtų būti skanu. Virtiniai su bulviu koše ir spirgučiais tai patinka.

    AtsakytiPanaikinti
  3. Jau seniai galvojau,ar atsiras ,kas nors ,įkėlęs šio nuostabaus patiekalo receptą.Pagaliau.Mano šaknys Kupiškio rajoje,bobutė dažnai lepindavo blynais su dažiniu.Dabar ,kai noriu įtikti savo brangiausiam,arba kai būnu truputį prasikaltusi,skubinu kepti blynus su dažiniu.Ačiū,dar kartą.

    AtsakytiPanaikinti
  4. Blynai su bulviniu dažiniu - skaniausias prisiminimas iš vaikystės, tik dažinys būdavo kitoks, nei šis nuotraukose, skystas. Tokio į blyną nesuvyniosi.

    AtsakytiPanaikinti
  5. as taip ilgai ieskojau sito aprasymo :) aciu labai! mama vis sakydavo, kad neprisimena, o as valgius tik viena karta pries kokius 25 metus, bet skonis vis dar ant liezuvio :) tik man rodos dazinys buvo toks skystesnis, lyg tos koses maziau. butinai darysiu!

    AtsakytiPanaikinti